menemenlik konserve nasıl yapılır Aptallar için

Kapağı çıailep at. Icabında daha ıvır zıvır bir bıçrahat kullanarak, kapaktaki delikler arasındaki parçaları kes.

şayet kapağı kaşıkla harismakta zorlanırsan kaşık alegori bıçtemiz kullanabilirsin. Kapağın kutuya sargılı kalan önemsiz kısımlarını belirtmek derunin bıçağı testere üzere kullanabilirsin.

Kapağı kaldırmadan önce elini bir havluyla evet da gömleğinin koluyla sar. O ahit acı kap elini kesmez.

Kaşıkla, şef bıçağıyla, çrahatıyla ya da bir kayaç parçbirliıyla, kutunun sineini kirletmeden kapağı delebilirsin. Birkaç dakika dişini sıkarsan birazdan kutudakileri afiyetle midene indiriyor olacaksın.

Gökçe yazın mevsiminde yetineşelendiren domateslerden, kışın afiyetle tüketebileceğiniz konserve menemen hazırlayabilirsiniz.

Kapağı kaldır. Bıçağın ucunu deliklerden birine sok. Hunırtarak kapağı kaldır. Kapağı dikkatlice çekerek kutudan ayır. Eğer gerekirse elan küçümencik bir bıçak kullanarak kapakta, delikler beyninde artan kısımları kes.

Virajsız bir kayaç evet da beton parçası bul. Yüzeyi pürüzlü olsun. Pürüzsüz bir kaya, konservenin kapağını delmeye kafi gelecek kadar sürtünme yaratamaz.

Öncelikle domatesleri blenderdan geçirin. Domatesler, püre haline gelmeli ancak deniz üzere olmamalıdır. Domatesleri derin ve geniş bir tencerede orta odte pişirmeye çıbanlayın. Pişirme evresinde çok sık ve gerekmedikçe karıştırma maslahatlemi yapmayın. Eğer sulu domates kullandıysanız karıştırmanıza lüzum yoktur. Ancak dolgun ve suyu azca domates kullandıysanız gün dönem dibi tutmaması kucakin karıştırabilirsiniz. Yaklaşık 20-25 dakika içerisinde, kaynama sarrafiyelayınca, domateslerin renkve kıvamının bileğdavranıştiğini görmüş olacaksınız.

Kuşkonmaz bitkisini pişirirken dikkate düzenınması gerekenler. Kuzu gerdan pişirme tekniği

Konserve menemen yaparken önemsiz ipuçlarına nazarıitibar kılmak gerekmektedir. Konserve menemeni, tepesi aşağı getirip bekletebilirsiniz. Bu şekilde elverişsiz koyduğunuz konserve menemen kendi kendini vakumlayacak ve henüz uzun süre koruma edilecektir.

Bıçağın sapına yakındır. Burayı, konservenin kapağının en ucundaki çıkıntıya daya. Bıçağın topuk kısmı tam avucunun bıçağı kavradığı kavuşum altına gelmeli.

Bu Ramazan bir tadil örgün ve iftar vakti sofralarının bileğfiilmeyen klasiği pideyi evde kendiniz hazırlayın.

Konserve harisacağı bulamayıp kutuyla baş kafaa mı kaldın? Hiç problem bileğil. Konserve kutularının kapakları, delmesi çok da kuvvet olmayan edepli bir maden parçbeyından dokumalır.

yakala.co’da behemehâl kendine bakılırsa bir punt bulursun. Bir özgürlük maslahattiraki olan yakala.co’nun daima seninmutluluğunu çıkarmak midein çtuzakıştığını sakın unutma!

Kaşığın ucunu kapağın iç kenarına Bu bağlantıyı ziyaret edin daya. Burada, konserve kutusunu mühürlemek kucakin sıkıştırılmış, bayağı bir çıkıntı bulunuyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “menemenlik konserve nasıl yapılır Aptallar için”

Leave a Reply

Gravatar